Code week 22-23

Συμμετοχή στην εβδομάδα κώδικα 2022-23

Το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα με διάφορες δραστηριότητες, έχοντας ως στόχο να εισάγει τα παιδιά στον προγραμματισμό με ενδιαφέροντα και διασκεδαστικό τρόπο.

codeweek certificate

1) H δραστηριότητα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Σχολικού Αθλητισμού με δύο παιδιά κάθε φορά. Τα παιδιά σε ρόλο "ρομπότ" και "προγραμματιστή" κινούνται σε τετραγωνισμένο περιβάλλον στο πάτωμα. Ο προγραμματιστής κατευθύνει το ρομπότ με τη βοήθεια καρτών κατεύθυνσης (μπρος, πίσω, δεξιά, αριστερά) σε εικόνες με ολυμπιακά αθλήματα. Η ομάδα ελέγχει την ορθότητα του προγραμματισμού και της εκτέλεσης των εντολών. Με την ανεύρεση της εικόνας η ομάδα μιμείται - παίζει το συγκεκριμένο άθλημα.

σπυριδούλα

2) Colorful Elmer

H δεύτερη δραστηριότητα έγινε στο πλαίσιο του etwinning έργου με τίτλο "The colorful world of Elmer". Τα συνεργαζόμενα σχολεία συνεργάστηκαν σε ζευγάρια ανταλλάσσοντας κώδικες για το χρωματισμό/ διακόσμηση του Έλμερ του παρδαλού ελέφαντα, ο οποίος πρωταγωνιστεί στα βιβλία του συγγραφέα David Mckee. Kάθε σχολείο δημιούργησε ένα κώδικα χρησιμοποιώντας αριθμούς ή γράμματα αντί για χρώματα ή σχήματα. Το δεύτερο σχολείο - ζευγάρι είχε να αποκωδικοποιήσει και να χρωματίσει την εικόνα.

ελμερ προγραμματισμός

Στη συνέχεια το σχέδιο του Έλμερ μετά την αποκωδικοποίηση ανέβηκε στην πλατφόρμα επαυξημένης πραγματικότητας metaverse.

metaverse elmer

Μπορείτε να σκανάρετε το παραπάνω qrcode και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσετε τη metaverse εφαρμογή (απαίτείται λήψη στο κινητό από το play store), για να δείτε και να ακούσετε τον Έλμερ.