Screenshot 2021-04-17 000901

Το 12ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς βρίσκεται στην περιοχή του Αγ. Ιωάννη, του Δήμου Καλαμαριάς στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για ένα τριθέσιο νηπιαγωγείο με τμήμα ένταξης και επιτροπή ΕΔΕΑΥ για την υποστήριξη των μαθητών. Το Νηπιαγωγείο υλοποιεί καινοτόμα προγράμματα αγωγής υγείας, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πολιτιστικά και συμμετέχει σε προγράμματα eTwinning. Μέσα από τις εκπαιδευτικές δράσεις, αξιοποιώντας τις Νέες Τεχνολογίες, στοχεύει στην ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων του πολίτη του 21ου αιώνα, όπως της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της κριτικής σκέψης, της δημιουργικότητας και της ενεργού πολιτειότητας. Αρωγοί σ’ αυτή την προσπάθεια είναι οι γονείς των μαθητών μας, τους οποίους θεωρούμε έναν από τους σημαντικότερους παράγοντες ενός αποτελεσματικού σχολείου και για το λόγο αυτό οργανώνουμε σχολές γονέων, επιμορφωτικά σεμινάρια και εργαστήρια για να τους ενδυναμώσουμε στον γονεϊκό τους ρόλο. Στο Νηπιαγωγείο λειτουργεί οργανωμένος Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων από το 2012. Επιδιώκουμε άνοιγμα στην κοινωνία μέσα από συνεργασίες με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, με τον Δήμο Καλαμαριάς και άλλους εθελοντικούς οργανισμούς και σωματεία.